May 16 And now the results of peer-feedback votes and workshop survey.
Congratulations to Team 02 (GE Dashboard project) who won in all three categories, and best wishes to all students in this class!
Best projects as voted by peers (32 students voted out of possible 36):
1. Team 02 GE Dashboard -- 32 points, average 1.10 [14 votes received out of 29 possible]
2. Team 08 Immersify -- 27 points, average 0.93 [11 votes received out of 29 possible]
3. Team 05 The Watchdog -- 25 points, average 0.89 [11 votes received out of 28 possible]
Best overall projects as voted by workshop audience:
1. Team 02 GE Dashboard -- 4.75/5.00 [34 votes]
2. Team 08 Immersify -- 4.73/5.00 [36 votes]
3. Team 03 Brainstem -- 4.70/5.00 [29 votes]
Best overall presentations as voted by workshop audience:
1. Team 02 GE Dashboard -- 4.74/5.00 [34 votes]
2 (tie). Team 07 Localization and Avoidance -- 4.67/5.00 [36 votes]
2 (tie). Team 06 D.O.T.S. -- 4.67/5.00 [35 votes]
2 (tie). Team 03 Brainstem -- 4.67/5.00 [29 votes]
Apr 15 The announcement for the 2011 CSE Senior Projects Workshop is available [here]. The workshop will take place on Friday April 29, from 9:30 am to 4:00 pm, in HREL-109 and HREL-110. The schedule of project presentations can be found [here].
[Arlow and Neustadt 2005] Jim Arlow and Ila Neustadt, UML and the Unified Process: Practical Object-Oriented Analysis and Design, Second Edition, Addison-Wesley, 2005.
Lecture 01 (Jan 19): Course syllabus [ppt]. Also, ABET style syllabi documents for CS and, respectively, CIE.
Lecture 02 (Jan 24): Chapter 1: What is UML?
Lecture 03 (Jan 26): Chapter 2: What is UP? [same slides as Chapter 1] and Chapter 3: Requirements
Lecture 04 (Jan 31): Project meetings with the instructor
Lecture 05 (Feb 02): Project meetings with the instructor
Lecture 06 (Feb 07): Project meetings with the instructor
Lecture 07 (Feb 09): Project preparation; Draw for presentations order; Chapter 4: Use Case Modeling;
Lecture 08 (Feb 14): On Senior Projects and Chapter 5: Advanced Use Case Modeling
Lecture 09 (Feb 16): Class cancelled (instructor sick).
Lecture 10 (Feb 23): Chapter 7: Classes and Objects and Chapter 8: Analysis Classes
Lecture 11 (Feb 28): Round I of project presentations: Team 07, Team 04, Team 10, and Team 01. Peer feedback form is available [here]. Fill it and send it to the instructor by March 03.
Lecture 12 (Mar 02): Round I of project presentations: Team 06, Team 08, and Team 09. Peer feedback form is available [here]. Fill it and send it to the instructor by March 5.
Lecture 13 (Mar 07): Round I of project presentations: Team 05, Team 03, and Team 02. Peer feedback is available [here]. Fill it and send it to the instructor by March 10.
Lecture 14 (Mar 09): Chapter 19: Interfaces and Components and On Senior Projects
Lecture 15 (Mar 21): Chapter 21: State Machines and Chapter 22: Advanced State Machines
Lecture 16 (Mar 23): Midterm exam
Lecture 17 (Mar 28): Project demos - Team 05, Team 01, and Team 03
Lecture 18 (Mar 30): Project demos - Team 07, Team 06, and Team 09
Lecture 19 (Apr 04): Project demos, from 9:00 am - Team 02, Team 08, Team 04, and Team 10
Lecture 20 (Apr 06): Individual team project preparation
Lecture 21 (Apr 11): Project and workshop preparation
Lecture 22 (Apr 13): Round II of project presentations: Team 04, Team 07, Team 10. Peer feedback form is available [here]. Fill it and send it to the instructor by April 16.
Lecture 23 (Apr 18): Round II of project presentations: Team 08, Team 06, Team 09, Team 01. Peer feedback form is available [here]. Fill it and send it to the instructor by April 21.
Lecture 24 (Apr 20): Round II of project presentations: Team 03, Team 02, Team 05. Peer feedback form is available [here]. Fill it and send it to the instructor by April 23.
Lecture 25 (Apr 25): MONDAY Final project demos:
09:00 am Team 03
10:00 am Team 01
05:00 pm Team 08
06:00 pm Team 06
Lecture 26 (Apr 26): TUESDAY Final project demos:
11:00 am Team 10
01:00 pm Team 02
03:00 pm Team 09
05:00 pm Team 05
06:00 pm Team 07
07:00 pm Team 04
Lecture 27 (Apr 29): Annual Senior Projects Workshop (HREL 109 and 110)
Project Implementation (P4): [word]. Demos on April 25 and 26, documentation due Wednesday May 4 at 8:00 pm.
Project Video: [word]. Due date (extended) is Sunday April 24, at 8:00 pm. Sample videos from past years: [1], [2], [3]
Project Poster: [word]. Due date is Monday April 15, at 5:00 pm. Sample posters from past years: [one], [two], [three], [four], and [five].
Project Part 3 - Progress Demos (P3). No handout. Evaluation by the instructor of progress demos held between March 28 and April 4, 2011. Weight in the course grade: 8%.
Project Part 2 - Design (P2) : [word]. Due Friday March 11 at 5:00 pm.
Project Part 1 - Concept and Specs (P1): [word]. Due Tuesday February 22 at 8:00 pm.
Project Website (PWEB): [word]. Due Tuesday February 8 at 8:00 pm.
Midterm: Wednesday March 23 at 9:30 pm (AB-201). Study required is indicated here. A sample test from the past can be found here.
Team 01: Intuitive Vision
Students: Anne Paine, Sasha Browning, Diana Marquez
External advisor: Dr. Eelke Folmer, CSE, UNR
Project: VI Goalball
Team 02:
Students: James Arthur, Gabe Kanzelmeyer, Jeremy Daughhetee
External advisor: Mr. Ken Ceglia, General Electric, NV
Project: GE Dashboard
Team 03:
Students: Bryce Prescott, Kevin Kassiday, Rashid Makhmudov
External advisors: Dr. Fred Harris, Mr. Corey Thibeault, UNR
Project: Brain Stem
Team 04:
Students: Veronica Ramirez, Paul Olson, Kevin Chung
External advisors: Dr. Kostas Bekris, Dr. Dwight Egbert, CSE, UNR
Project: Unmanned Aircraft System
Team 05:
Students: Abba Terrobias, Nick Ceglia, Eric Tilly, Steve Komarov
External advisor: Mr. Ryan Ruppert, Bally Technologies
Project: Self-Healing System: The Watchdog
Team 06:
Students: Jamie Hobel, Yael Campo, Nolan Warner, Tor Loken
External advisor: Dr. Kostas Bekris, CSE, UNR
Project: DOTS: Drone Object Tracking System
Team 07:
Students: Zak Littlefield, Ethan Pang, David Leblanc, Nathan Silva
External advisors: Dr. Kostas Bekris and Dr. George Bebis, CSE, UNR
Project: Dynamic Obstacle Avoidance and Localization on Segway Platform
Team 08:
Students: Nick Sellers, Jake Hansen, Brian Vees, Daniel Kinney
External advisor: Dr. Sushil Louis, CSE, UNR
Project: Immersify
Team 09:
Students: Liesl Wigand, Chris Retherford, Travis Chambers, Peter Souba
External advisors: Dr. Monica Nicolescu, Mr. Richard Kelley, CSE, UNR
Project: Ship Simulator
Team 10:
Students: Chad Adams, James Rowen, Karl Mullner, Warren Antes
External advisor: Dr. Sushil Louis, CSE, UNR
Project: Scholarly Conduct
Nevada Governor's Cup 2011.
Zack Norcross' Group Selector